"Çocuğum ilkokula başlamaya hazır mı?"

En son güncellendiği tarih: 12 Eyl 2020

Okulların açılmasına yakın ailelerin en çok düşündükleri ve bize en çok sordukları sorulardan biridir. Okul öncesi eğitimine erken başlayan çocuklar, çoğu zaman ilkokula başlamak için akranlarına kıyasla daha şanslılar. Etkinlikler, grup aktiviteleri spor ve müzik vd etkileşimler ile çocukların hem bilişsel-dil hem de sosyal açıdan gelişimleri artmaktadır. Bununla birlikte anaokulu ve ilkokula başlamanın verdiği zorluk ve kaygı ile de daha kolay başedebilmektedirler.

Tüm bunların yanısıra çocuğun bilişsel ve bedensel gelişimi, başetme becerisi, mizacı, aile ortamı, karşılaştığı yaşamsal olaylar gibi çocuğun okula başlama ve alışma sürecine etki eden çocuk ve aile ile ilgili değişkenlerde bulunmaktadır.


Okula başlama yaşına gelmiş bir çocuğun bedensel, bilişsel ve sosyal gelişim basamaklarını sağlıklı bir şekilde tamamlamış olması, okuma yazma ile başlayan okul hayatında zorlukları daha rahat aşabilmesine hem de başarabilmenin verdiği psikolojik kazanımların olmasını sağlayacaktır.

Burada unutulmaması gereken nokta ilkokul hayatının kreş ve anaokulu eğitiminden farklı yanlarının bulunmasıdır. Anaokulundan çıkan bir çocuk ilkokula alışmakta zorluk yaşayabilmektedir.


Okula hayatına güzel, güçlü ve uyumlu bir başlangıç yapan bir çocuk okulunu, öğretmenini, dersleri daha çok sevecektir. Severek ve başararak yapılan her iş meyvesine daha güzel verecektir.

Bu noktada çocukları iyi tanıyıp örgün öğretime başlama süreçlerine hazır olup olmadıklarının değerlendirilmesi, varsa bu zorlukların nasıl aşılabileceğinin anlaşılması daha sağlıklı olacaktır.

14 görüntüleme0 yorum
  • Instagram

©2020 semiherden.com