Charlie'nin Renkli Dünyası, sorunlarla başedebilme ve dayanıklılığı öğretiyor


Sosyal, iletişimsel ve bilişsel gelişim basamakları yaşıtlarıyla uyumlu olan çocuklar günde belirli bir süre ile sınırlı olmak kaydıyla çizgi film vb. içerikleri izleyebilir. Bu süre çocuğun yaşına göre değişkenlik gösterebilir.


Genel olarak, çok çizgi film adı önermem aslında. Ama bugün ilgimi çeken ve senaryosuyla hoşuma giden bir çizgi filmden bahsedeceğim, Charlie'nin Renkli Dünyası. Bu çizgi film, konuşma içeriği ve kullanılan içeriklere bakacak olursak daha çok 3-6 yaş grubu çocuklara hitap ediyor.


Charlie'nin Renkli Dünyasında hoşuma giden ve çocukların gelişimine katkı sağlayacağını düşündüğüm yerleri aşağıda sırayla bahsedeceğim.


1. Çocukların, şekil, renk sayı gibi temel kavramları tanıması ve ayırt etmesine yardım ediyor. Bunu birçok çizgi filmde yapıyor zaten.


2. Çocukların hayal dünyasının gelişimine katkıda bulunuyor.


3. Çizgi film içinde ara ara çocuklara sorular sorarak hem onların düşünmelerine olanak tanıyor hem de sürece dahil ediyor.


4. Sevinç ve üzüntüleri renklerle eşleştirmesi, çocukların duygularını tanımasına ve daha iyi ifade edebilmesine destek olabilir. Yine üzülmüş ya da korkmuş bir çocuğun, isterse bu duygunun üstesinden gelebileceği işleniyor.


5. Ama en önemlisi, her bölümde geçen iki ifade "bu hikaye böyle mi bitecek" ve "hikayemiz iyice çıkmaza girdi, şimdi ne yapmalıyız hikayeci". Çocuklara dönüp bu şekilde soru sorması ve cevap olarak "Ama hikayeyi anlatan bizsek böyle bitmez" demesi, çocukların sorunlarla başedebilme ve çözüm bulma becerilerinin gelişimine olanak sağlıyor. Bu yaşa özgü dönemsel korkuların (karanlık, hayalet gibi) aşılması için, çocukların bazı zorluklarla başedebilmeyi öğrenmesi önemlidir. Ya da arkadaş edinmede zorluk yaşarken çocuğun içe kapanmaması ve başka bir çıkış yolu bulabilmesi ya da pes etmemesi.


Biliyoruz ki çocuklar çevresinde gelişen olayları gözlemleyerek öğreniyor. Bu açıdan, hiçbir sorun karşısında pes etmemeleri gerektiği mesajı çok güzel işleniyor.


Önemli not: Ekran süresine dikkat edildiğinde bu ve benzeri içerikler katkı sağlayacaktır.

Ekran süresinin 2-4 yaş için 1 saatten fazla olması önerilmemektedir. Ekranda uzun süre zaman geçiren çocuklarda, süreç faydadan çok zarara neden olabilir.


139 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör