top of page

Yaygın Anksiyete BozukluğuKorku; ani, zarara neden olma potansiyeline sahip bir uyaranın varlığıyla tetiklenen olumsuz duygusal durumdur. Kaygı ise tehdidin aniden olmadığı, ancak beklenen duygusal durumdur. Her ikisi de uyarlanabilir ve hayatta kalmak için gereklidir. Bireyi tehlikeyle başa çıkmaya hazırlar.

Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları, tüm bireyleri etkileyen işlevsiz korku ve/veya kaygı ile karakterize sendromların toplanmasıdır.  Kaygı bozuklukları kızlarda 2-3 kat daha fazla görülmektedir.

Ankisyete Bozuklukları neden önemlidir?

- Anksiyetesi olan çocukların aile ve arkadaşlık ilişkilerinde ve okul başarısında zorluk yaşamaları daha olasıdır.

- Kaygıya sahip çocuklar için yapılan tedaviler, daha sonraki yaşamlarında zihinsel sağlık sorunları veya uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı geliştirmelerini engellemeye yardımcı olabilir.

- Çoğu zaman ebeveynler tarafından tıbbi bir sorun olarak kabul edilmez ve ilgilenilmez.

- Yetişkinlikteki anksiyetenin, çoğu zaman çocuk ve ergenlik dönemlerine uzanan kökleri vardır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın Anksiyete Bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde “sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu” söz konusudur. 

En az altı aylık sürenin çoğu gününde, birtakım olaylar ya da etkinliklerle ilgili olarak kişinin denetim altına almakta güçlük çektiği ve günlük işlevselliğini etkileyecek düzeyde aşırı bir kaygısının ve kaygılı beklentisinin olması ile birlikte;

-Huzursuzluk,

-Kolay yorulma,

-Odaklanma zorluğu,

-Huzursuzluk,

-Kas gerginliği,

-Uyku bozukluğu belirtilerinden en az üçünün bulunması olarak tanımlanmıştır. 

Yaşamın her alanı ile ilgili endişe yoğun endişe hakimdir.

Ör: Çocuğun kendisi, ailesi ve diğer insanların sağlık durumu ile ilgili, -kişisel performansı ile ilgili ya da ülke ya da dünya sorunları ile ilgili endişeleri vardır.

Çoğu zaman depresyon, özgül fobi, ayrılık kaygısı gibi psikiyatrik sorunlar eşlik etmektedir. Bu nedenle bu çocukların bir an önce tedavi edilmeleri hem sosyal hem de akademik gelişimleri için önemlidir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu tedavi edilebilen bir hastalıktır.Tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

325 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentarze


bottom of page