top of page

Oyun Terapisi

Deneyimsel Oyun Terapisi modelinde, çocuğun kendi ihtiyaçlarını oyun aracılığı ile ortaya koyduğu görülür. Çocuğun doğuştan getirdiği iyileşmeye ve iyi olana yönelmesi üzerinden, çocuk bu terapi modelinde başrolde ve hayatının yönetmenidir.  

11062b_f0cd2b56e86443d68d21b6bc12fe055c_

Çocuğu merkeze alan ve süreçte ilişkiye odaklanan yönlendirmesiz bir terapi modeli olan deneyimsel oyun terapisinde çocuk, duygusal ve davranışsal olarak olduğu haliyle kabul görür.  Çocuk, oyuncaklar yoluyla kendisini ifade etmesi içim cesaretlendirilir ve çocuğun bu oyun deneyimi desteklenir.  Bu ortamda çocuk, anlatımlarını derinleştirerek sorunlarını yansıtabilir.  Çocuk merkezli olan bu terapi sisteminde çocuk korkularına, endişelerine, hayal kırıklıklarına kendi hızında yaklaşabilir.

Oyun terapisi çocukta kaygı, korku, TSSB ve diğer anksiyete sorunları, çocukluk depresyonu, dikkat eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), uyum ve davranış problemleri, dürtüsellik, özgüven sorunları, psikolojik ağrılar, boşanma sonrası adaptasyon sorunları gibi durumlarda kullanılır.

bottom of page